Training School 2014Training School 2014
Print
Contact |

Program


The general structure will be as follow:

. two seminars in the morning, describing the state of the art of specific steps of neuroimaging based research;
. application-oriented short lectures followed by hands on sessions in the afternoon; some of them parallel for focus on EEG or fMRI.

The program is reversed for Monday.

The seminars will be held in Auditorium 1, ground floor of the main Psychology building (2, Henri Dunantlaan).

The hands on sessions will take place in PC Room 1 (Data Analysis department, across the street) and PC Room 2 (1st floor, main Psychology building). The division will be communicated shortly.

These sessions will be constituted of 45min lectures followed by about 2 hours of practical sessions with exercises based on generic data and feedback and 1 hour Q&A relating to own data when applicable.

Day 1 (April 14th): Experimental Design

Morning session

 

 

 

09h00

Welcome, Auditorium 1

09h30-12h30

PC Room 1 – Daniele Marinazzo, Data Analysis, UGent

"EEG preprocessing and interactions in time and frequency"

 


PC Room 2 - Roma Siugzdaite, Medisip, UGent

"fMRI preprocessing and functional connectivity” SLIDES

Afternoon session

 

14h00-15h30

Neuroskeptic, Discover magazine, UK
"Ban The Blob - Why Statistical Thresholding Is The Bane of Neuroimaging?" VIDEO, start after 5 minutes & SLIDES

16h00-17h30

Erno Hermans, Donders Institute, NL
"Design and analysis of functional MRI experiments" VIDEO & SLIDES

 

Day 2 (April 15th): Localization of activity

Morning session

 

09h00-10h30

Hans Hallez, Medisip, UGent

"Activity localization in EEG" VIDEO & SLIDES

11h00-12h30

Jan Derrfuss, University of Nottingham, UK

"Activity localization in fMRI" VIDEO & SLIDES

Afternoon session

 

14h00-18h00

PC Room 1 - Gregor Strobbe and Pieter van Mierlo, Medisip, UGent

"EEG source localization" SLIDES


PC Room 2 - Peter Kok, Donders Institute, NL

" fMRI: Roi analyses, localisers, mapping tools "SLIDES

Day 3 (April 16th): Connectivity

Morning session

 

09h00-10h30

Guido Nolte, Hamburg

"Artifacts of volume conduction in brain connectivity analysis from EEG and MEG data" VIDEO & SLIDES

11h00-12h30

 

Alard Roebroeck, University of Maastricht, NL

"Causal modeling of fMRI: temporal precedence and spatial exploration" VIDEO & SLIDES

Afternoon session

 

14h00-18h00

PC Room 1 - Daniele Marinazzo, Data Analysis UGent

"Granger causality for fMRI" + "Elements of Graph theory" SLIDES


PC Room 2 - Fabrizio de Vico Fallani, CRICM, UPMC/INSERM Paris

"Graphs in EEG functional connectivity" SLIDES & Matlab script

Day 4 (April 17th): Pattern Classification

Morning session

 

09h00-10h30

Hans Op de Beeck, KU Leuven

"Multi-voxel pattern analysis in fMRI" VIDEO & SLIDES

11h00-12h30

Moritz Grosse Wentrup, Tuebingen, DE

" EEG/MEG classification and brain-computer interfacing " VIDEO & SLIDES

Afternoon session

 

14h00-18h00

PC Room 1 - Ruth Seurinck – Roma Siugzdaite, Data Analysis, UGent

"Pattern classification in fMRI" SLIDES


PC Room 2 - Peter-Jan Kindermans, Thibault Verhoeven, Reservoir Lab, UGent

"Pattern classification in EEG" SLIDES

Day 5 (April 18th): Emerging techniques

Morning session

 

09h00-10h30

William Alexander, Experimental Psychology, UGent

"Model-based fMRI analysis" VIDEO & SLIDES

11h00-11h45

Gilles Pourtois, Clinical Psychology, UGent

"Micro-state analysis of EEG" VIDEO & SLIDES

11h45-12h30

Ruth Krebs, Experimental Psychology, UGent

"EEG/fMRI integration" VIDEO & SLIDES

Afternoon session

 

14h00-18h00

PC Room 1 – Principles of Dynamic Causal Modeling – Margarita Papadopoulou, DA, Ugent SLIDES

 

General Q&A session: students discuss remaining questions regarding the sessions
and regarding their own data. This session is supervised by the local instructors.

 

Comments on the content: isabelle.saelens@UGent.be. Last change 02/05/2014 at 13u26.